تبلیغات
مطالعات زیدیه - آیا پیامبر می‌خواست به کشورهای دیگر لشکر کشی کند؟ (بررسی محتوای نامه‌های پیامبر)
 
مطالعات زیدیه
درباره وبلاگ


سلام به همه دوستان
تلاش اصلی ما در این وبلاگ معرفی تاریخ و میراث فکری زیدیه در فضایی بی‌طرفانه است. البته گاهی اوقات در قالب ویژه‌نامه‌هایی به مذاهب دیگر هم پرداخته می‌شود.

مدیر وبلاگ : محمد حسین کاظمی


غزوات پیامبر

پس از مطالعه و بررسی محتوای نامه‌های پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به پادشاهان این کشورها در می‌یابیم که حضرت در تمامی این نامه‌ها پس از یاد پروردگار خود را پیامبر خدا معرفی می‌کند و از آن پادشاهان نیز با احترام و نیکی نام می‌برد و سپس در نهایت ادب و احترام و اخلاق حسنه ایشان را به اسلام دعوت می‌کند و سرانجام گم‌راهی و دوری از خدا را به آنان یادآوری می‌کند. با دقت در متن این نامه‌ها این نکته ...


روند رو به رشد اسلام در جزیره العرب باعث حساسیت روزافزون مشرکان، خصوصاً قریش بود که بر مکه تسلط داشتند و گسترش اسلام را مانعی برای سیطره خود بر مکه و منافع اقتصادی آن می‌دیدند. این گروه به جای آن‌که با دل سپردن به تعالیم اسلام سربلندی دنیا و آخرت را برای خود به ارمغان آورند، در مسیر دیگری گام برداشتند و از همان ابتدا به آزار و شکنجه و به شهادت رساندن مسلمانان پرداختند و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نبودند.

این فشارها تا حدی بود که پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) مجبور شد به همراه دیگر مسلمانان از مکه و وطن خود هجرت کند. پس از آنکه مسلمانان به رهبری پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) تواستند اوضاع مدینه را سروسامان دهند، زمان آن فرا رسید تا اسلام را در تمام جزیره‌العرب گسترش دهند و حتی ندای روح‌بخش اسلام را به مناطق دورتر و کشورهای دیگر برسانند.
مستحکم شدن پایه‌های اسلام در مدینه مشرکان قریش را از توطئه علیه اسلام باز نداشت و آنان با کمک دیگر مشرکان شبه‌جزیره عربستان و هم‌چنین کمک‌های یهودیان ساکن سرزمین حجاز، جنگ‌هایی را علیه مسلمین به راه انداختند که با عنایت الهی و مدیریت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و فداکاری مسلمانان، این جنگ‌ها نیز به شکست انجامید و سرانجام اسلام تمام سرزمین حجاز را فتح کرد.

سؤالی که در ورای این اتفاقات تاریخی ممکن است در ذهن برخی از افراد شکل بگیرد این است که آیا اسلام به رهبری پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برای گسترش خود اقدام به لشکرکشی به دیگر سرزمین‌ها کرده است؟ و آیا سیاست اولیه پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برای گسترش اسلام، استفاده از حمله نظامی بوده است؟ ما در این نوشتار با بهره‌گیری از سیره رسول مهربانی‌ها(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در تعامل با دیگر کشورها به سؤالاتی از این دست پاسخ می‌گوییم.

برای بررسی تاریخی رابطه پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با دیگر کشورها خوش‌بختانه اسناد قابل‌توجهی در دست ما قرار دارد که مهم‌ترین آن‌ها وجود نامه‌های حضرت به پادشاهان کشورهای دیگر است که با بررسی متن این نامه‌ها می‌توان به سیره حضرت در تعامل و مواجهه با دیگر کشورها پرداخت.
در این نوشتار به چهار مورد از مهم‌ترین نامه‌های حضرت به پادشاهان کشورهای همسایه اسلام اشاره می‌شود.

1. خسروپرویز پادشاه ایران
«بسم‌الله الرحمن الرحیم از محمد پیامبر خدا به خسرو، بزرگ فارس، سلام و درود بر آن‌که پیرو هدایت شود و به خدا و پیامبر وی ایمان آورد و شهادت دهد که خدایی جز خدای یگانه نیست. من پیامبر خدا برای تمام انسان‌ها هستم تا همه افراد زنده را بیم دهم، اسلام بیار تا سالم بمانی و اگر دریغ کنی گناه مجوسان به گردن توست».[1]

2. هرقل پادشاه روم
«بسم‌الله الرحمن الرحیم، از محمد پیامبر خدا به سوی هرقل، بزرگ روم، درود بر آن‌که پیرو هدایت باشد، اما بعد، اسلام بیار که سلامت باشی و پاداش تو را دو برابر بدهند و اگر قبول نکنی گناه رعیت به گردن تو است».[2]

3. مقوقس پادشاه مصر
پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نامه‌ای با همان مضمون به مقوقس پادشاه مصر نوشت.
«بسم‌الله الرحمن الرحیم، از محمد پیامبر خدا به‌سوی مقوقس، بزرگ قبط، درود بر آن‌که پیرو هدایت باشد، اما بعد، اسلام بیاور تا سلامت باشی و خداوند پاداش ترا دو برابر بدهند و اگر قبول نکنی گناه قبط به گردن تو است».[3]
                   
4. نجاشی پادشاه حبشه
«بسم‌الله الرحمن الرحیم از محمد پیامبر خدا به نجاشی اصحم پادشاه حبشه. درود بر تو، من بر خدای ملک قدوس سلام مؤمن مهیمن درود می‌فرستم و شهادت می‌دهم که عیسی پسر مریم روح خدا و کلمه اوست که وی را به مریم، دوشیزه پاکیزه عفیف القا کرد و عیسی را بار گرفت و خدا عیسی را از روح و دم خود آفرید، چنان‌که آدم را از روح و دم خود آفرید. من تو را به خدای یگانه بی‌شریک و اطاعت وی دعوت می‌کنم که پیرو من شوی و به خدایی که من‌را فرستاده ایمان بیاوری که من پیامبر خدایم و پسر عموی خویش جعفر و جمعی از مسلمانان را سوی تو فرستاده‌ام و چون بیایند آن‌ها را بپذیر و از تکبر بر کنار باش که من تو را با سپاهت به‌سوی خدا می‌خوانم و ابلاغ کردم و اندرز دادم، اندرز من‌را بپذیر و درود بر آن‌که پیرو هدایت باشد». [4]

محتوای نامه‌ها
پس از مطالعه و بررسی محتوای نامه‌های پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به پادشاهان این کشورها در می‌یابیم که حضرت در تمامی این نامه‌ها پس از یاد پروردگار خود را پیامبر خدا معرفی می‌کند و از آن پادشاهان نیز با احترام و نیکی نام می‌برد و سپس در نهایت ادب و احترام و اخلاق حسنه ایشان را به اسلام دعوت می‌کند و سرانجام گم‌راهی و دوری از خدا را به آنان یادآوری می‌کند. با دقت در متن این نامه‌ها این نکته به‌ روشنی قابل استفاده است که روش پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در این نامه‌ها نرمش همراه با مهربانی است و حضرت هیچ‌گاه سخن تندی نفرمود و حتی یک کلمه درباره جنگ و نزاع با آنان سخنی به میان نمی‌آورد.

در نتیجه: با توجه به متن نامه‌های پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به این نکته می‌رسیم که سیره حضرت در مواجه و تعامل با دیگر کشورها روش دعوت و تبلیغ منطقی با تکیه بر نیازهای فطری آنان بوده است و جنگ و لشکرکشی برای فتح سرزمین‌ها اساساً در سیره پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) جایی ندارد، زیرا حضرتش مأمور به فتح دل‌هاست نه سرزمین‌ها.

برای مطالعه بیشتر به کتاب «فروغ ابدیت» مراجعه نمایید.


منبع: رهروان ولایت

___________________
پی‌نوشت
[1]. «بسم الله الرحمن الرحیم، من محمد رسول الله الى كسرى عظیم فارس سلام على من اتبع الهدى، و آمن بالله و رسوله، و شهد ان لا اله الا الله، و انى رسول الله، الى الناس كافه، لینذر من كان حیا، اسلم تسلم، فان أبیت فعلیك اثم المجوس»، تاریخ الامم و الملوك ، طبری، محمد بن جریر، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، بیروت، دارالتراث ، ط الثانیه، 1387ق/1967م، ج2، ص654.
[2]. «بسم الله الرحمن الرحیم من محمد رسول الله الى هرقل عظیم الروم السلام على من اتبع الهدى اما بعد: اسلم تسلم، و اسلم یؤتك الله اجرك مرتین، و ان تتول فان اثم الأكارین علیك- یعنى تحماله»، همان، ص649.
[3]. «بسم الله الرحمن الرحیم من محمد بن عبد الله إلى المقوقس عظیم القبط، سلام على من اتبع الهدى، أما بعد: فإنی أدعوك بداعیة الإسلام، أسلم تسلم، و أسلم یؤتك الله أجرك مرتین، فإن تولیت فإن علیك إثم القبط»، عیون الأثر فى فنون المغازى و الشمائل و السیر، أبوالفتح محمد بن سید الناس، تعلیق ابراهیم محمد رمضان، بیروت، دار القلم، ط الأولى، 1414ق/1993م، ج2، ص332.
[4]. «بسم الله الرحمن الرحیم من محمد رسول الله الى النجاشى الأصحم ملك الحبشه، سلم أنت، فانى احمد إلیك الله الملك القدوس السلام المؤمن المهیمن، و اشهد ان عیسى بن مریم روح الله و كلمته، ألقاها الى مریم البتول الطیبه الحصینة، فحملت بعیسى، فخلقه الله من روحه و نفخه كما خلق آدم بیده و نفخه، و انى ادعوك الى الله وحده لا شریك له، و الموالاة على طاعته، و ان تتبعنی و تؤمن بالذی جاءنی، فانى رسول الله، و قد بعثت إلیك ابن عمى جعفرا و نفرا معه من المسلمین، فإذا جاءك فاقرهم، ودع التجبر، فانى ادعوك و جنودك الى الله، فقد بلغت و نصحت، فاقبلوا نصحى، و السلام على من اتبع الهدى»، تاریخ الامم و الملوك ، طبری، محمد بن جریر، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، بیروت، دارالتراث ، ط الثانیه، 1387ق/1967م، ج2، ص652.


نوع مطلب : حاکمان، تاریخ، آثار مکتوب، امامان و اندیشوران، 
برچسب ها : پیامبر اکرم (ص)،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :