تبلیغات
مطالعات زیدیه - جستاری در شخصیت و قیام امام زید بن علی (ع)
 
مطالعات زیدیه
درباره وبلاگ


سلام به همه دوستان
تلاش اصلی ما در این وبلاگ معرفی تاریخ و میراث فکری زیدیه در فضایی بی‌طرفانه است. البته گاهی اوقات در قالب ویژه‌نامه‌هایی به مذاهب دیگر هم پرداخته می‌شود.

مدیر وبلاگ : محمد حسین کاظمیزید فرزند امام سجاد (ع) مادرش کنیزی نجیب و پرهیزکار به‌ نام جیدابود که مختار ثقفی به امام سجاد (ع) هدیه داده و یا خود امام سجاد (ع) او ‌را خریداری کرده بود. زید در سال 121ق در کوفه به شهادت رسید و با توجه به این که سن زید در هنگام شهادت 42 سال بوده است  او را می‌توان متولد سال 79ق دانست. یا این که سال شهادتش را 122ق باشد که در این‌ صورت متولد سال 80ق می‌باشد. زید نزد ...
زید نزد پدرش علی بن حسین (ع) به تحصیل پرداخت . وی از پدر و برادرش محمد بن علی (ع)، عبیدالله بن ابی رافع، ابان بن عثمان بن عفان و عروه بن زبیر روایت نقل کرده است و افراد زیادی هم از زید نقل حدیث کرده‌اند. زید فردی عابد، فقیه، سخی و شجاع بود و در مدینه او را «حلیف القرآن» می‌خواندند. همین ویژگی‌ها زید را به چهره‌ای ممتاز در مدینه تبدیل نمود و باعث شد که او همواره مورد سوءظن حکومت قرار گیرد به طوری ‌که هشام بن عبدالملک علناً زید را به مقدمه چینی برای خلافت متهم می‌کرد البته جواب‌های زید هم بر این سوءظن‌ها می‌افزود. از این ‌رو امویان حضور زید را در کوفه که مهم‌ ترین پایگاه شیعیان محسوب می‌شد تحمل نمی‌کردند.
زید بن علی در اثر بروز یک اختلاف مالی به شام احضار و سپس روانه کوفه شد. زید پس از حل اختلاف مالی با امویان مدتی در کوفه اقامت داشت ولی با اجبار یوسف بن عمر ناگزیر به ترک کوفه شد. وی در جریان بازگشت از کوفه به مدینه در محلی به‌ نام قادسیه توسط گروه کثیری از شیعیان به قیام دعوت شد و هنگامی‌ که اصرار آن‌ها را برای قیام دید پس از گرفتن عهد و میثاق دعوتشان را پذیرفت.
زید وارد کوفه شد و در منازل مختلف ساکن گشت و به دعوت برای قیام خود مشغول بود دو ماه هم برای دعوت اهالی بصره در آن شهر گذراند و از مردم بر مبنای قرآن، سنت پیامبر (ص) جهاد با ستمگران، دفاع از مظلومان، کمک به محرومان و یاری اهل بیت(ع) بیعت می‌گرفت. شرایط موجود در بیعت بیان‌گر اهداف اصلی زید از قیام بود.
از اهالی کوفه حدود پانزده هزار نفر برای قیام ثبت نام کردند و علاوه بر آن افرادی از مدائن، بصره، موصل و ... هم حاضر به همکاری بودند. زید افرادی را هم برای دعوت مردم به نقاط دوردست فرستاد. وی همچنین نوشته‌ای در بیان ظلم و بدرفتاری امویان و دعوت مردم به جهاد به نگارش درآورد و برای مردم سایر شهرها فرستاد.
فعالیت‌های زید از دید جاسوسان اموی دور نماند و سلیمان بن سراقه گزارش اعمال زید را به یوسف بن عمر حاکم عراق رسانید و یوسف هم با شدت عمل زید را مورد پی‌گرد قرار داد و دو تن از افرادی را که مظنون به همکاری با زید بودند را گردن زد. این اقدام امویان لطمه‌ی بزرگی بر قیام بود و انضباط نیروهای زید را از هم گسست. زید برای جلوگیری از بحران به ناچار قیام را زودتر آغاز کرد. در مقابل یوسف بن عمر هم در اقدامی پیشدستانه دستور داد تا تمامی افراد مهم شهر که مظنون به حمایت از زید بودند را در مسجد اعظم کوفه محصور کنند و اعلام کرد هر کس خود به مسجد نیاید در امان نیست. یوسف بن عمر برای کنترل اطراف کوفه و جلوگیری از رسیدن نیروی کمکی به زید حکم بن صلت را جانشین خود کرد و از شهر خارج شد و در حیره موضع گرفت.
یوسف بن عمر با این اقدامات توانست ارتباط زید با هوادانش را قطع و ابتکار عمل را از آن خود نماید. تلاش‌های بعدی زید برای ساماندهی افرادش ثمره‌ی چندانی نداشت و تنها عده‌ی اندکی گرد آمدند. سرانجام پس از دو روز درگیری علی رغم موفقیت در روز نخست زید در میدان جنگ زخمی شد و پس از اندکی به ‌شهادت رسید. نکته قابل ملاحظه در این مورد رفتار سبوعانه و خارج از عرف امویان با پیکر زید بن علی است، یوسف بن عمر دستور داد تا زید را نبش قبر کنند و سپس سر از تنش جدا نمودند و پیکرش را بر دار کردند و بعد از چند سال باقی مانده‌ی جنازه زید را آتش زدند و خاکسترش را نیز به فرات ریختند.
نوع مطلب : قیام‌ها، تاریخ، امامان و اندیشوران، 
برچسب ها : امام زید بن علی (ع)،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 آبان 1394 02:11 ب.ظ
سلام بزرگوار
ممنون از حضور ارزشمند شما و تشکر از اینکه قابل دونستید و به وبلاگ خودتون سرزدید .
شهادت و بهشت زهرایی نصیب تون
التماس دعای فرج و شهادت
دوشنبه 18 آبان 1394 08:32 ق.ظ
باسلام وخسته نباشید مطالب بسیازیبا و مفیدخیلی ممنون از شما كتابهایی بسیار خوب در این زمینه هم هست كه من ژیشنهاد می كنم مطلب كه می گذارید به معرفی یكی دو تا از آنها هم بپردازیدتا كسانی كه اهل مطالعه هستنداز آنها استفاده كنندوسعی كنیم عادت به مطالعه كه متاسفانه درایران رو به ركود افزایش پیدا كنه باعث تاسف است جوانان ما در شبكه های مجازی سرگرم شده و به مطالعه كه باعث پیشرفت وترقی یك كشور است نمی پردازند این چیزی بود كه غربی ها می خواستند به امیدروزی كه مطالعه عادت روزانه تمامی اقشار جامعه شود.
-مطالعه یک کتاب تجربه یک زندگی است.
شنبه 9 آبان 1394 11:29 ق.ظ
استاد زیدی ها چند دسته اند.آیا سنی مذهب هم توشون پیدا میشه؟من که فکر میکنم خیلی اعتقاد درست و حسابی نداشته باشند.آخه کسی که از را ائمه فاصله بگیره چطور می تونن آدم های درست و حسابی باشن
محمد حسین کاظمی
سلام علیکم
ابتدا از حضورتون در این وبلاگ صمیمانه تشکر می‌کنم.

زیدیه در دوره‌های بعد به گروه‌هایی چون جارودیه، سلیمانیه، صالحیه و ... تقسیم شدند.
این فرقه در کلام از معتزله و در فقه از حنفیه متاثر شده‌اند ولی در مجموع یک فرقه جدا به حساب می‌آیند که در مسائل اعتقادی و فقهی از اهل سنت و بقیه شیعیان متمایز هستند در نتیجه اهل سنت در میان آن‌ها یافت نمی‌شود.
باید توجه داشت که این فرقه مشترکات زیادی به امامیه دارد و اینکه فرمودید: «من که فکر میکنم خیلی اعتقاد درست و حسابی نداشته باشند.آخه کسی که از را ائمه فاصله بگیره چطور می تونن آدم های درست و حسابی باشن» پاسخ به این مطلب در حیطه رسالت این وبلاگ نیست
پنجشنبه 7 آبان 1394 09:42 ق.ظ
سلام به وبم بیا و در نظر سنجیم شرکت کن و برام نظر بگذار
دوشنبه 27 مهر 1394 04:56 ب.ظ
چرا به زید لقب امام میدی امام چهارم ما شیعیان حضرت امام سجاد هستش و نه کس دیگری لطفا دقت کنید البته جناب زید فرد محترمی هستن
محمد حسین کاظمیسلام علیکم

دوست عزیز جناب آقای علی بنی عمری ضمن تشکر از حسن توجه حضرتعالی،
منظور از امام در این وبلاگ امام مصطلح در بین شیعیان امامیه نیست.
شنبه 25 مهر 1394 03:35 ب.ظ
سلام.
منو لىنک کن اگه لىنک کردى منم لىنکت مى کنم و وبلاگتو به دوستام معرفى مى کنم.
بعد نام کاربرى تو بفرست تا برات دعوتنامه نوىسندگى وبلتگمو بفرستم
شنبه 25 مهر 1394 01:57 ب.ظ
بسیار عالی پر محتوا و آموزنده موفق باشی اگه کمکی از دست ما برمی یاد در خدمتیم
شنبه 25 مهر 1394 06:42 ق.ظ
سلام

محمد حسین موفق باشی برادر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :