تبلیغات
مطالعات زیدیه - کشتار شیعیان توسط محور عبری و عربی در نیجریه
 
مطالعات زیدیه
درباره وبلاگ


سلام به همه دوستان
تلاش اصلی ما در این وبلاگ معرفی تاریخ و میراث فکری زیدیه در فضایی بی‌طرفانه است. البته گاهی اوقات در قالب ویژه‌نامه‌هایی به مذاهب دیگر هم پرداخته می‌شود.

مدیر وبلاگ : محمد حسین کاظمی
کشتار شیعیان توسط محور عبری و عربی در نیجریه

تحولاتی که ردپای محور ضد مقاومت اسلامی منطقه در آن مشهود است و می‌توان آن را محور ضد مقاومت عربی- عبری در منطقه دانست. محوری که یک سر آن به داعش و بوکوحرام و عربستان و سر دیگرش به موساد و اسرائیل ختم می‌شود. این کشتار که در ادامه جنایات علیه شیعیان در این کشور است نشان‌دهنده یک راه‌برد کلان در این کشور برای
...

مقابله با شیعیان است.

شهادت ۳۰ نفر در روز قدس سال گذشته، شهادت جمعی از شیعیان در عاشورای سال گذشته، شهادت ۳۰ نفر در پیاده‌روی به سمت زاریا در اربعین امسال و حمله به شیعیان شهر گاباری در نزدیکی زاریا یک هفته قبل از کشتار زاریا از نمونه‌های قبلی این رفتار با شیعیان است.

برای اثبات انتساب این کشتار به محور عربی- عبری دشمن در منطقه می‌توان به دلایل زیر اشاره کرد:

۱) سفر ماه گذشته رییس ستاد ارتش نیجریه به اسراییل و ملاقات با مقامات ارتش رژیم صهیونیستی و موساد.

۲) تلاش فرانسه برای نفود بیشتر در نیجریه و حمایت از محمد بخاری رییس‌جمهور این کشور.

۳) روابط بسیار نزدیک محمد بن سلمان جانشین ولی‌عهد سعودی با محمد بخاری.

۴) سفر لیبرمن وزیر خارجه‌ی رژیم صهیونیستی به نیجریه و درخواست سفارت آمریکا از دولت نیجریه برای برخورد قاطع با شیعیان.

حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا باید چنین اقدامات گسترده‌ای از سال ۲۰۰۹ در نیجریه و آفریقا توسط محور عربی- عبری اجرا شود؟ چرا باید اولین گروه تروریستی بیعت‌کننده با داعش در افریقا گروه بوکوحرام در نیجریه باشد؟

موارد زیر را می‌توان به‌عنوان عوامل راه‌بردی پیشران برای اجرای طرح مقابله فوق دانست:

۱) ازجمله دلایل این مقابله را می‌توان رشد خیره‌کننده تعداد شیعیان در این کشور دانست. بنابر آمار رسمی دولت نیجریه تعداد شیعیان این کشور در سال ۲۰۱۳ حدود سیزده میلیون نفر بوده است. این جمعیت را باید با تعداد هفت میلیونی شیعیان کشور آذربایجان به‌ عنوان دومین کشور شیعی جهان مقایسه کرد. بنابراین به نظر می‌رسد یکی از دلایل این حملات را جلوگیری از رشد تشیع در نیجریه دانست.

۲) از ویژگی‌های جنبش شیعیان در نیجریه می‌توان به مواضع ضدآمریکایی و به‌ ویژه ضد صهیونیستی شیعیان این کشور که در راهپیمایی بسیار باشکوه روز قدس سال گذشته  تبلور یافته است اشاره کرد. عمق این مواضع به حدی است که به شیخ ابراهیم الزکزاکی، نصرالله نیجریه لقب داده‌ شده است.

این جنبش توانسته است در همراهی با روحیه ضد استعماری آفریقایی به‌ عنوان جنبشی رهایی‌بخش در آفریقا شناخته شود.

۳) از نکات قابل‌توجه در مورد جمعیت شیعیان نیجریه این است که پیدایش شیعه در این کشور از بعد از انقلاب اسلامی در ایران و تحت تأثیر اندیشه‌ها و مبارزات امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) بوده است به حدی که شیعیان نیجریه به خمینیون مشهور هستند. از جمله موارد الگوپذیری‌های شیعیان نیجریه از انقلاب اسلامی می‌توان از اعتقاد راسخ به اصل ولایت‌فقیه در بین آنان نام برد.

۴) جمعیت ۱۵۰ میلیون نفری کشور نیجریه و حضور قدرت‌مند جریان تصوف سنی در آن و گرایش این جریانات صوفی به تشیع، یکی از نگرانی‌های محور عربی- عبری است. فرق صوفیانه سنوسیه، شاذلیه، تیجانیه و قادریه از جمله قدرت‌مندترین این جریانات هستند که به‌ شدت در میان مردم مورداحترام هستند. از جمله دلایل گرایش آن‌ها به تشیع را می‌توان اقدامات خشن وهابیت و به‌ طور خاص بوکوحرام علیه آن‌ها دانست. بنابراین در صورت تقویت این روند شاهد افزایش جمعیت شیعیان به بالای ۲۵ میلیون نفر خواهیم بود. این را نیز باید یادآور شد که مسلمانان در نوزده ایالت از سی و شش ایالت نیجریه در اکثریت مطلق هستند.

۵) افزایش روزافزون جمعیت شیعیان باعث مطالبه‌ی جدی و فزاینده‌ی آن‌ها برای حضور و نقش‌آفرینی در صحنه‌ی سیاسی این کشور شده است. این امر به‌ نوبه خود موجب وحشت محور عربی- عبری- غربی از الهام‌بخش شدن شیعیان نیجریه در میان مسلمانان و مستضعفان آفریقا و تبدیل‌شدن آفریقا به یک قاره مسلمان شده است.

۶) در بعد اقتصادی نیز باید خاطرنشان کرد که نیجریه پس از لیبی، صاحب بیشترین ذخایر نفت و گاز در این قاره است و این کشور هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در آفریقا است.

۷) یکی از تأثیرات اساسی انقلاب اسلامی در میان مسلمانان آفریقا، نفوذ فرهنگی و اشاعه بعد عدالت‌طلبانه و نگاه مساوات خواهانه انقلاب اسلامی در بین آنان بوده است. این تأثیرات با توجه به ذهنیت تاریخی ساکنان این قاره از آپارتاید و استعمار طی چندین قرن، باعث جذابیت ادبیات رهایی‌بخش انقلاب اسلامی برای آن‌ها می‌شود.

تمام این عوامل را می‌توان در دستگاه محاسباتی دشمن به معنای توسعه عمق نفوذ راه‌بردی ایران در مرکز و غرب آفریقا دانست. آفریقایی که با توجه به سابقه برده‌داری و استعمار در آن و عقب‌ماندگی عمدی کشورها توسط غرب، الهیات و ادبیات رهایی‌بخش و ضد برتری نژادی به‌شدت در آن در حال ترویج است.

اما نکته مهم در ارتباط با شیعیان نیجریه الگوپذیری آن‌ها از حزب‌الله لبنان است. تشکیل حزب‌الله نیجریه در این کشور در اوایل سال جاری را می‌توان به صدا درآمدن زنگ خطر برای دشمنان دانست. هم‌چنین حضور گروه تروریستی بوکوحرام در مناطق شیعه‌نشین نیجریه، باعث شده که اقدامات شیعیان برای محافظت از خود تبدیل به یک خواست عمومی شود. از دیگر نکات این حمله می‌توان به هدف قرار گرفتن شخص رهبر جنبش اسلامی نیجریه توسط ارتش و تلاش برای حذف ایشان اشاره کرد.

در نیجریه مردم تابع رهبران خود هستند و علی‌رغم فقر علمی و اقتصادی و فرهنگ خاص سازش‌کاری در بین برخی از آن‌ها، شاهد تبعیت محض مردم از آیت‌الله زکزاکی با تمام مشکلات ایجاد شده هستیم. این موضوع نقطه قوت ایران در تأثیرگذاری بر شیعیان نیجریه است. اگر ایران بتواند با تمام ظرفیت‌های خود بحث رهبری واحد را در این کشور تقویت کند در آینده شاهد پیدایش یک سازمان قدرت‌مند میلیونی از شیعیان خواهیم بود که خود این موفقیت در بعد روانی تاثیرات شگرفی در موج‌آفرینی به نفع انقلاب اسلامی و محور مقاومت خواهد داشت.

نکته پایانی اینکه: به نظر می‌رسد گروه تروریستی داعش درصدد است تا دامنه فعالیت‌های خود را در آفریقا نیز گسترده‌تر نماید و می‌توان بیعت گروه تروریستی بوکوحرام با ابوبکر البغدادی را مقدمه این گسترش دانست. موضوعی که هم فرصت ظهور گروه‌های جدید در منطقه را فراهم می‌کند و هم برای مقابله با جریان رو به رشد تشیع در آفریقا قابل‌ استفاده است.

منبع: رهروان ولایت
نوع مطلب : ویژه‌نامه‌ امامیه، 
برچسب ها : فاجعه نیجریه،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 دی 1394 08:10 ق.ظ
هراس و دلهره خواهد رفت همان شبی که تو می‌آیی

همان شب آمنه می‌بیند درون چشم تو دنیایی


همین که آمده‌ای از راه، قریش محو تو شد ای ماه!

یتیم کوچک عبدالله! ببین نیامده، آقایی!


گل قشنگ بنی هاشم، سلام بر تو ابوالقاسم

دلم کنار تو شد مُحرم، ندیده خوشتر از این جایی


چنان کنار ابوطالب، ستوده حُسن تو را یثرب

که وحی شد به دل راهب همان ستوده عیسایی


به هیچ آینه جز حیدر، نه پادشاه و نه پیغمبر

شکوه و حُسن تو را دیگر، خدا نداده به تنهایی


به دختران نهان درگل، ببار ساقی نازک دل

ببار تا بشود نازل به قلب پاک تو زهرایی


به آرزوی نگین تو درآمده‌ست به دین تو

مسیح من! به کمین تو نشسته است یهودایی


قسم به «لیل» و به گیسویت، به ذکر «یاحق» و «یاهو»یت

به آیه‌، آیه‌ی ابرویت به آن دو چشم تماشایی


در این هزاره ظلمانی از آن ستاره که می‌دانی

برای این شب توفانی کمی بخوان دل دریایی!


بخوان که در عرفاتم من، کنار آب حیاتم من

طنین یک صلواتم من به شوق این همه زیبایی

سلام بزرگوار
ممنون از حضور گرم شما ، میلاد پرخیروبرکت پیامبر مهربانی ها حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع)را به شما و خانواده محترم تبریک و تهنیت عرض می کنم .
شهادت و بهشت زهرایی نصیب تون
التماس دعای فرج و شهادت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :